Het Amsterdams Smartlappenkoor heeft in het jubileumjaar Amsterdam 750 diverse activiteiten georganiseerd om aandacht te vestigen op de unieke muzikale traditie van onze stad: de Amsterdamse smartlap.
Voor deze gelegenheid is door tekstschrijver Ruben van Gogh en componist Bob Zimmerman speciaal voor ons koor een jubileumlied gemaakt: ‘Aan de overkant’. Een prachtig, maar moeilijk lied. Niet één couplet of refrein is hetzelfde. Een muzikale uitdaging voor een koor van liefhebbers, die geen noot kunnen lezen.
Het is een moderne smartlap over verlangen naar het onbereikbare. Een ode aan Amsterdam en zijn grachten. En, zoals dat gaat in een smartlap, het loopt niet goed af. Hij haalt de overkant nét niet.
Dit lied is voor het eerst uitgevoerd op 14 juni 2025 in de Westerkerk. En ook het smartlappenkoor haalde het nét niet. Een klein stukje nog, en we zijn er.
Geschreven voor het Amsterdams Smartlappenkoor ter gelegenheid van 750 jaar Amsterdam
Tekst: Ruben van Gogh Muziek: Bob Zimmerman
De dag dat hij Centraal uitkwam
Was hij verknocht aan Amsterdam
Urenlang kon hij er in dwalen
En was hij bij een gracht beland
Dan lonkte daar de overkant
En eindeloos bleef hij dan dralen
Hij hoefde geen trein meer te halen
Hij wilde alleen naar de overkant
Naar de overkant, naar de overkant,
De overkant in Amsterdam
Oh, kon hij daar maar een keer komen
Oh, als hij daar maar een keertje kwam
Hij vond een mooie plek drie hoog,
Op een zolder aan het water
Maar het was alsof hij zichzelf bedroog
Hij droomde alleen maar van later
Van wonen in dat grachtenpand
Bij hem daar aan de overkant
Geen mooiere plek bestaat er
Aan de overkant, aan de overkant,
Eens ging hij op de kade staan
Niet ver vanaf zijn deur vandaan
En schijnbaar zonder een reden
Weer lonkte daar dat grachtenpand
Haast tastbaar aan de overkant
Door hem nu al jaren aanbeden
Net buiten bereik van zijn reikende hand
Bijna… ja, bijna… een klein stukje nog en hij was er.
Hij boog te ver voorover, voorbij de rand
En toen is hij uitgegleden
En eindelijk, eindelijk, eindelijk, tot slot
Kon hij die plek aan de overkant
Tot in de eeuwigheid betreden
Daar waar hij altijd al had willen komen
Sinds hij in Amsterdam kwam
Lachen, zingen en huilen met Het Amsterdams Smartlappen Koor. Juist nu, in deze barre tijden! Onze zangers en zangeressen vertolken ruim 125 levensliederen op een intense en doorleefde manier. 50 mannen en vrouwen die weten wat leven, afzien en genieten is. Als Het Amsterdams Smartlappenkoor losbarst, gaat de adrenaline stromen, wordt er meegezongen, meegedeind, gelachen en gehuild.
* De verhalen die worden gepubliceerd op deze website weerspiegelen niet per se het beleid van de gemeente Amsterdam, maar zijn een creatieve uiting van de makers.